İNTEKAR YAPI, 1989 yılında bir aile şirketi olarak kurulmuş olup, Türk inşaat sektöründe faaliyet gösteren ve gerek yurtiçi gerek yurtdışında bir çok projeyi başarı ile tamamlamış olan bir firmadır.

Kurulduğundan bugüne kadar geçen çeyrek asrı aşan sürede, şirket büyük ölçekli kamu projelerinde birinci sınıf bir yüklenici olarak istikrarlı bir şekilde büyümekte ve yeni büyük projelerde teknik yeterliliğini ve kapasitesini artırmaya devam etmektedir. Bu büyümeye paralel olarak İntekar yapı sayısı hızla artan ve ağırlığını inşaat, harita, jeoloji mühendisleriyle oluşturduğu nitelikli ve deneyimli personeli, geniş makine parkı ile kaliteden ve güvenlikten taviz verilmeksizin, inşaat sürelerini ve maliyetlerini azaltan yeni teknolojiler geliştirmiştir.

Güvenilir ve kaliteli hizmetini Kalite ve Güvenlik Yönetim Sistem Sertifikaları ile tescillemiştir. İntekar yapı: idari, teknik, mali ve hukuki bakımdan ağırlıklı olarak Söğütözü-Ankara başta olmak üzere dört ayrı şehirdeki (Ankara, İstanbul, Van ve Tatvan) bürolarda faaliyet göstermektedir.

İntekar yapı; genel mühendislik, müteahhitlik taahhüt işleri, altyapı işleri (barajlar, göletler, su yapıları, içme suyu, kanalizasyon işleri, tüneller, arıtma tesisleri, dekapaj, sanat yapıları, yol yapımı, köprü, viyadük, karayolu trafik işaretleme işleri, oto korkuluk işleri, tahkimat) üst yapı (her türlü yol, bina inşaatı), demiryolu inşaatı ve elektrik işleri (ag-og-yg) alanlarında hizmet vermektedir.
Deneyimli, araştırmacı ve çağdaş çözümler yakalayan eğitimli kadrosu, ileri teknolojiye sahip geniş ve sürekli yenilenen makine parkı ile, toprak işleri, beton ve asfalt işleri için laboratuvar testlerini başarıyla yerine getirebilecek donanıma sahiptir. İntekar yapı, Türkiye'de toplam 74 projeyi başarı ile tamamlamış olup halen 30 projeyle faaliyetlerini sürdürmektedir.

Ülkemizin her köşesinde birçok karayolu, konut ve elektrik projelerini gerçekleştirmiştir. İntekar yapı tamamlamış olduğu karayolu projelerinde toplam yol uzunluğu 400 km. yi geçmekte olup, bu özelliği ile Türkiye'nin en fazla karayolu yapan yüklenicileri arasında bulunmaktadır. İntekar yapı: uhdesindeki ve iş ortaklığı olarak devam eden inşaat altyapı projelerinin toplam tutarı; yaklaşık bir milyar dolar civarındadır.