Zorunlu Trafik Sigortası Nedir ?
Bireylerin yaşamını, maddi varlığını ve sağlığını güvence altına alan pek çok farklı sigorta sistemi mevcuttur. Sigorta işlemleri, aynı anda hem bireyleri hem de bireylerin varlığını güvence altına alır. Zorunlu trafik sigortası, trafiğe çıkan her araç sahibinin yaptırmak zorunda olduğu bir sigorta türüdür. Trafik sigortası sayesinde herhangi bir kaza durumunda oluşacak hasar ile ilgili olarak yaşanması muhtemel tüm fiziksel ve maddi hasarlar güvence altına alınır. Zorunlu trafik sigortası, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nda düzenlenmiştir ve her yıl yenilenmek zorundadır.

Zorunlu trafik sigortası;
sizi ve sevdiklerinizi, doğabilecek tüm olumsuz durumlara karşı hassasiyetle korur. Kazada karşı tarafın aracına ya da direkt olarak şahıslara yaşatabileceğiniz maddi hasar ve kayıplar, bu sigorta sayesinde güvence altındadır. Zorunlu sigorta kapsamında olan trafik sigortanızı yaptırmamanız ya da süresi dolduğu zaman yenilememeniz hâlinde, aracınız trafikten men edilir. Trafik sigortası yapılmamış araçlar para cezası ile geri alınamaz. Görüldükleri yerde trafiğe çıkmalarının engellenmesi için gerekli yasal işlemler başlatılır ve araç bağlanır.

Herhangi bir kaza durumunda karşı tarafa verdiğiniz hasar, kabahat oranına göre belirlenir. Bu sayede kısmi veya tamamen olacak şekilde masraflar karşılanarak teminat sağlanır. Trafiğe çıkmak, daima risklere ve tehlikelere karşı açık olmak demektir. Trafikte kendinizden olduğu kadar diğer araç sahiplerinden de sorumlu olduğunuzu unutmamanız önemlidir. Zorunlu trafik sigortası, trafikte sorumlu olduğunuz üçüncü şahısların hasarını karşılar ve sizler için güvenli bir seyahat ortamı oluşturur.

Hep Sigorta, köklü deneyimleri ve nitelikli hizmet yapısı sayesinde zorunlu trafik sigortası işlemlerinizi güvenli bir biçimde gerçekleştirir. Sizin ve sevdiklerinizin yaşayabileceği olası problemlere karşı güvenli bir hizmet sunar. Hep Sigorta; sizi profesyonel ekibi, güleryüzlü müşteri hizmetleri ve bütçe dostu yaklaşımı ile karşılar.

Trafik Sigortası olmayan araç sahipleri dikkat!
Zorunlu trafik sigortası olmayan ya da süresi sona ermiş araçlar görüldükleri yerde trafiğe çıkması engellenecek şekilde işlem yapılır (bağlanır). Her araç sahibi zorunlu trafik sigortasını yaptırmak ve sigorta süresi sona ermeden yeniletmekten sorumludur.

Zorunlu olan bu sigortayı yaptırmayanların araçları trafik şubelerinin otoparklarına alınır. Yani bir ceza ödeyerek yola devam etmek mümkün değildir. Araç anında trafikten men edilir. Bunun sonrasında aracı geri almak pek kolay değildir. Aracı almak için trafik sigortasının mutlaka yapılması gerekir.

Aracın bulunduğu otoparka gidilerek görevli memurlara durum haber verilir. Belgenin tebliğ edilmesi şarttır. Bundan sonra da araç sigortasız olarak trafiğe çıktığı için para cezası ödenir. Aracın otoparkta kaldığı her gün için de otoparka ücret ödenmesi gerekmektedir.